Sebastian Cichy
Sezon grillowy, zmieniające się trendy żywieniowe i współczesna gastronomia – o tym porozmawiamy z Sebastianem Cichym, szefem kuchni. Wspomnimy też Tomasza Jakubiaka, cenionego kucharza, który odszedł kilka dni temu.
Sezon grillowy, zmieniające się trendy żywieniowe i współczesna gastronomia – o tym porozmawiamy z Sebastianem Cichym, szefem kuchni. Wspomnimy też Tomasza Jakubiaka, cenionego kucharza, który odszedł kilka dni temu.
Jego grafiki uświetniły obchody 100-lecia Portu Gdynia. Mowa o 24-letnim gdynianinie Janie Rutce. Artysta przez grafiki chce popularyzować i dbać o dziedzictwo regionu, przede wszystkim to architektoniczne. Poza tym udziela się społecznie m.in. w radzie swojej dzielnicy, a więcej o tym w naszej rozmowie.
Przed nami „doborowa sobota” w Wejherowie, czyli Policyjny Dzień Otwarty. 1 kwietnia – i to nie żart – w hali sportowej Powiatowego Zespołu Szkół nr 4 będzie można zobaczyć jak pracują kryminalni, wsiąść do radiowozu czy zapoznać się ze sprzętem wykorzystywanym przez kontrterrorystów. Więcej o wydarzeniu i możliwości rozpoczęcia służby w policji, w rozmowie z sierż. Pawłem Klinkoszem z Wydziału Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.
W tym roku Hel obchodzi 60-lecie odzyskania praw miejskich. Jak przez te lata zmieniło się miasto i jak jak bogatą ma historię, o tym rozmawialiśmy z Jarosławem Pałkowskim, zastępcą burmistrza Helu.
Wdrożenie nowej „Strategii ochrony i rozwoju języka i kultury kaszubskiej”, to jeden z głównych celów Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego na najbliższy czas. O dokumencie oraz roku Antoniego Abrahama, tegorocznym Światowym Zjeździe Kaszubów czy Dniu Jedności Kaszubów, rozmawialiśmy z Janem Wyrowińskim, prezesem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.
W sobotę w Parku Miejskim w Redzie odbędzie się „Lekcja historii” z okazji 160 rocznicy Powstania Styczniowego. Będzie to okazja do cofnięcia się w czasie do 1863 roku. Jakie atrakcje czekać będą na uczestników, o tym, ale i o innych wydarzeniach przygotowanych na najbliższy czas przez redzką Fabrykę Kultury, rozmawialiśmy z jej dyrektorem Tomaszem Wiśniewskim.
Na wnuczka, policjanta, pracownika banku, amerykańskiego żołnierza, blika, to tylko część ze schematów wykorzystywanych przez oszustów próbujących wyłudzić pieniądze. Do takich oszustw, zarówno względem seniorów, jak i młodszych osób, dochodziło w ostatnich miesiącach m.in. na terenie powiatu wejherowskiego. O schemacie działania przestępców i jak ustrzec się przed tego typu próbami, o tym rozmawialiśmy z oficerem prasowym Komendanta Powiatowego Policji w Wejherowie, asp. sztab. Anettą Potrykus.
Na przełomie kwietnia i maja odbędzie się Bieg Dookoła Kaszub. W ramach 9. etapów do pokonania będzie około 700 km. Celem imprezy jest jednak nie tylko popularyzacja ruchu, ale przede wszystkim promowanie regionu, naszej kultury, języka i krajobrazu poprzez sport. O wydarzeniu rozmawialiśmy z Henrykiem Miotkiem, dyrektorem cyklu „Kaszuby biegają”.
Kim byli Słowianie i Bałtowie, m.in. tego dowiedzieć się można z bloga „Archeo-Opowieści” oraz ze spotkań w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wejherowie. O naszych praprzodkach rozmawialiśmy z autorką bloga, mieszkającą od kilku lat w Wejherowie archeolożką Aleksandrą Fijałkowską.
Przed kilkoma dniami w Jarosławiu na Podkarpaciu odbyły się Mistrzostwa Polski w Kickboxingu w formule Kick Light. Siostry Paulina i Żaneta Stenka z Kębłowa wróciły ze zmagań z tytułami mistrzowskimi. Z kickbokserkami rozmawialiśmy o starcie, dotychczasowych osiągnięciach, ale i planach.
Zły Pùrtk i jego niecna ekipa próbują na wszelkie sposoby przegonić ludzi z osady, ale na ich drodze stają Kaszubaki. Mowa o przygodach, które dzieją się w Luźnych Bùksach, fantastycznej kaszubskiej wiosce, a które znaleźć będzie można w książce dla dzieci „Kaszubaki – stwory z kaszubskiej paki”. O szczegółach rozmawialiśmy z jej autorem, rumianinem Andrzejem Lancem.