Iwona Szczygieł
W naszym programie gościmy Iwonę Szczygieł, etatowego członka Zarządu Powiatu Wejherowskiego, z którą rozmawiamy na temat oferty edukacyjnej powiatu wejherowskiego, ale także na temat realizowanych projektów oświatowych.
W naszym programie gościmy Iwonę Szczygieł, etatowego członka Zarządu Powiatu Wejherowskiego, z którą rozmawiamy na temat oferty edukacyjnej powiatu wejherowskiego, ale także na temat realizowanych projektów oświatowych.
Od 17 do 21 października obchodzić będziemy Tydzień Mediacji, czyli formy, która umożliwia rozwiązanie sporów poza salą sądową. Dlaczego warto wybrać mediację oraz przy jakich sporach możemy z niej skorzystać, m.in. o tym rozmawialiśmy z Michałem Wysockim, mediatorem sądowym i notariuszem z Rumi.
Z Włoch powróciła z Wicemistrzostwem Świata w kickboxingu w formule light contact i to debiutując jako juniorka, ponadto w tym roku wywalczyła dwa Mistrzostwa Polski. Mowa o mieszkance Kębłowa, zawodniczce GOSRiT Luzino, Żanecie Stence. Kickbokserka i jej trener Rafał Karcz byli naszymi Gośćmi Dnia.
Jarosław Gowiński z Wejherowa i Waldemar Strużyński z Gdyni zajmują się ochroną statków przed piratami, a przy tym szkolą i doradzają w tym temacie. Z Panami rozmawialiśmy m.in. o szczegółach dotyczących tej niecodziennej pracy i możliwościach wstąpienia w szeregi morskich ochroniarzy, ale i o tworzonej przez nich książce.
Puck szykuje się do obchodów Dnia Seniora. Wydarzenie w mieście zagości po raz szósty, a w jego ramach zaplanowano zarówno aktywności fizyczne, warsztaty, jak i bal. O szczegółach, planach na przyszłość, ale i samych seniorach rozmawialiśmy z Ewą Włudzik, przewodnicząca Rady Seniorów Miasta Puck oraz Anną Łukowską, prezes Stowarzyszenia „Aktywny Puck”.
W czwartek w Wejherowskim Centrum Kultury wernisaż wystawy dzieł Mariana Mokwy, która jest częścią realizowanego przez placówkę projektu „Śladami Mariana Mokwy. W stronę nadmorskiej tożsamości”. O wydarzeniu, ale i wirtualnym WCK, rozmawialiśmy z dyrektor centrum, Jolantą Rożyńską.
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy realizuje pilotażowy program profilaktyki nowotworów wątroby poprzez wczesne wykrywanie przewlekłych zakażeń HCV i HBV u dorosłych mieszkańców Polski, współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Jak przebiega zakażenie, czym się objawia, w jakich okolicznościach może do niego dojść, czy jak je wykryć, m.in. o tym rozmawialiśmy z dr nauk o zdrowiu, specjalistą epidemiologiem Karoliną Zakrzewską.
Gość dnia, to program na antenie Norda FM i Twojej Telewizji Morskiej, w którym z zaproszoną osobą rozmawiamy na temat aktualnych wydarzeń w regionie.
Zaczęło się od 1947 roku i niewielkiego zakładu serwisowego, dziś to spółka zatrudniająca około pół tys. osób, specjalizująca się w systemach łączności dedykowanych wojsku. Mowa o gdyńskim Radmorze, który przetrwał próbę czasu, a obecnie tworzy systemy dla armii z całego świata. O historii, obecnych realizacjach, planach, ale i ważności tej dziedziny przemysłu zbrojeniowego w zestawieniu z wojną na Ukrainie, rozmawialiśmy z Andrzejem Synowieckim, prezesem spółki oraz dyrektorem ds. handlu i marketingu, Zbigniewem Furmanem.
Polska przygotowuje się na ewentualność wystąpienia zagrożenia radiacyjnego w związku z wojną na Ukrainie, w związku z tym m.in. do pomorskich samorządów trafiły już tabletki z jodkiem potasu. W razie konieczności mają one zostać rozdysponowane mieszkańcom. Dlaczego przyjęcie tabletek i to w odpowiednim czasie jest tak istotne, jak będzie wyglądała dystrybucja i dawkowanie, o tym rozmawialiśmy z lek. med. Jerzym Karpińskim, dyrektorem Wydziału Zdrowia Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Poruszyliśmy także temat koronawirusa w regionie.
Postanowiła zorganizować pomoc humanitarną dla ukraińskiej brygady walczącej na południu Ukrainy, obecnie w okolicach Mikołajewa. Potrzeba sprzętu wojskowego, medykamentów, urządzeń taktycznych i jedzenia. Rozmowa z Małgorzatą Miotke, organizatorką i koordynatorką zbiórki "Wytrwajmy Pomagajmy".